Podobnych opisów jest w Roweromaniaku kilkaset

Poznań-Morasko Poznań Poznań, spis treści Indeks lokalny Pokaz zdjęć Dojazd


Panorama Piątkowa z Moraska
Zbiorniki wody na Morasku
Niegdyś osobna wieś, od 1987 r. dzielnica Poznania, leżąca na północnych krańcach miasta. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z XIV w. Pod koniec XVIII w. Morasko należało do Ignacego Korwin-Bieńkowskiego a w 1881 r. - do Gustawa von Treskowa. Do dziś zachował się wiejski typ zabudowy, wśród której na uwagę zasługują dwa przylegające do siebie dwory i poewangelicki kościół (niestety kościół katolicki św. Trójcy niszczeje).
Przy dojeździe z centrum ul. Morasko widoczne są z lewej strony drogi zbiorniki wody zaopatrujące Piątkowo (zdjęcie z prawej) a nieco dalej najwyższe wzniesienie w Poznaniu i okolicach - Góra Moraska. W pobliżu jej szczytu znajduje się rezerwat "Meteoryt" oraz ścieżka dydaktyczna. Na południe, na terenach Hub Moraskich, powstaje campus Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Dzielnica Stare Miasto, mapa N33-130 (18-30); [*290], [#100-172], [$66], [%355].


Dwory w Morasku

Stary dwór
Dwory na Morasku
Starszy (mniej ekscentryczny) barokowy dwór powstał w roku 1786 dla Ignacego Korwin-Bieńkowskiego. Może stanowić wzór siedziby zamożnego szlachcica z tamtego okresu, chociaż nie ma, wzorem innych budowli barokowych, narożnych alkierzy (właśnie "wyszły z mody"). Zachowano klasyczny łamany dach polski z wystawkami. Ryzalit na osi ozdobiono pilastrami wielkiego porządku, co jest już przejawem klasycyzmu w budownictwie. Budynek w b. dobrym stanie. Obecnie jest własnością (lub w zarządzie) Zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.
Nowy dwór, przylegający do starego jedną ze ścian bocznych wybudowano ok. 1875 r. Jest "wielostylowy" (eklektyczny), piętrowy z kształtującą jego obraz masywną wieżą, wzniesioną nad pozornym ryzalitem środkowej części budynku. Wejście poprzedza filarowo - kolumnowy ganek, wspierający balkon pierwszego piętra. Wokół starego dworku resztki parku, a w nim pomnikowe drzewa: dąb o obwodzie 400 cm, kasztanowiec (430 cm) i buk (380 cm). Obecnie własność prywatna. [*290]


Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy i Morasku


Ruiny kościoła w ChojnicyKościół św. TrójcyKościół poew.Ołtarz

Jedna ze starszych parafii na terenie dzisiejszego Poznania. Przed wojną jej siedzibą była nieistniejąca już wieś Chojnica włączona w 1945 r. w obszar poligonu Biedrusko. Kościół i pałac w Chojnicy stały się celem ćwiczebnym dla czołgów. W tym też czasie parafia przejęła większy i ładniejszy z kościołów w Morasku, wcześniej ewangelicki. Odtąd katolicki kościół św. Trójcy popadł w zapomnienie i powoli obraca się w ruinę. Poniżej podaję skrótową historię parafii.
X - XI w.przypuszczalny czas powstania parafii
1374-1388wymieniono parafię w katalogu w Chojnicy
1403erygowany drewniany kościół w Morasku (wówczas w Morawsku)
1507parafia w Morasku zostaje dołączona do Chojnicy
1531budowa kościoła w Chojnicy pw. Ścięcia Jana Chrzciciela
1556Andrzej Przecławski kończy budowę kościoła
1891gruntowny remont kościoła w Chojnicy
1930-31wybudowanie w Morasku kościoła pw. Świętej Trójcy jako kościoła pomocniczego dla Chojnic
1945poligon wchłania Chojnicę i część parafii. Siedziba parafii zostaje przeniesiona do Moraska. Kościołem parafialnym staje się przyznany parafii kościół poewangelicki wybudowany w 1907, który przyjmuje wezwanie Ścięcia Jana Chrzciciela
Do parafii należy również kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie.


Zakon Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla

Zdjęcie przedstawia Dom Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla w Morasku.


Dojazd do Moraska

Łącznikiem R-C Ringu rowerowego albo do skrzyżowania ulic Morasko i Meteorytowej skąd w prawo ul. Morasko albo do tablicy informacyjnej rezerwatu skąd w prawo ul. Meteorytową (prowadzi tędy wariant odcinka R-3 Ringu).
Od hipermarketu "Tesco" lub z Suchego Lasu.

Poznań Poznań, spis treści Indeks lokalny Pokaz zdjęć